Volebné preferencie
politických strán

Jún 2023

Agentúra FOCUS pre TV Markíza uskutočnila v dňoch 21.6. – 28.6.2023 prieskum verejnej mienky formou osobných rozhovorov. Výberovú vzorku tvorilo 1012 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Respondentom bola položená nasledujúca otázka: “Predstavte si, prosím, že by sa parlamentné voľby na Slovensku konali na budúci víkend. Zúčastnili by ste sa ich? Ak áno, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?” 1

17,6% respondentov by nešlo voliť a 10,5% odpovedalo “neviem”. Ostatných 71,9%2 rozhodnutých respondentov rozdelilo svoje preferencie nasledovne:

Prepočet na kreslá v Národnej rade SR: SMER-SD (33), HLAS-SD (28), Progresívne Slovensko (24), REPUBLIKA (16), SME RODINA (11), KDH (10), OĽANO a PRIATELIA (10), SNS (9), SaS (9).
1 Respondentom bol predložený zoznam s názvami politických strán a hnutí a ich skratkami. Zoznam strán bol predkladaný v náhodnom poradí.
2 Tento údaj NIE JE odhadom predpokladanej účasti na voľbách. Údaj udáva percento respondentov, ktorí zo zoznamu vybrali konkrétnu stranu.
3 Strany menované v kategórii „iná strana“: Pirátska strana Slovensko 0,3%.

  Tlačová správa v PDF

Agentúra FOCUS je členom profesných združení