Volebné preferencie
politických strán

Marec 2024

Agentúra FOCUS pre reláciu NA TELO uskutočnila v dňoch 28.3. – 2.4.2024 prieskum verejnej mienky formou osobných rozhovorov. Výberovú vzorku tvorilo 1015 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Respondentom bola položená nasledujúca otázka: “Predstavte si, prosím, že by sa parlamentné voľby na Slovensku konali na budúci víkend. Zúčastnili by ste sa ich? Ak áno, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?” 1

13,4% respondentov by nešlo voliť a 15,3% odpovedalo “neviem”. Ostatných 71,3%2 rozhodnutých respondentov rozdelilo svoje preferencie nasledovne:

Prepočet na kreslá v Národnej rade SR (ak by hnutie Slovensko kandidovalo v koalícii): SMER-SD (40), Progresívne Slovensko (37), HLAS-SD (33), KDH (12), SaS (10), SNS (9), Szövetség – Aliancia (9).
1 Respondentom bol predložený zoznam s názvami politických strán a hnutí a ich skratkami. Zoznam strán bol predkladaný v náhodnom poradí.
2 Tento údaj NIE JE odhadom predpokladanej účasti na voľbách. Údaj udáva percento respondentov, ktorí zo zoznamu vybrali konkrétnu stranu.

  Tlačová správa v PDF

Agentúra FOCUS je členom profesných združení