Volebné preferencie
politických strán

Máj 2021

Agentúra FOCUS pre reláciu NA TELO uskutočnila v dňoch 11.05. – 19.05.2021 prieskum
verejnej mienky formou osobných rozhovorov. Výberovú vzorku tvorilo 1008 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia. Respondentom bola položená nasledujúca otázka: “Predstavte si, prosím, že by sa parlamentné voľby na Slovensku konali na budúci víkend. Zúčastnili by ste sa ich? Ak áno, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?”1

19,5% respondentov by nešlo voliť a 17,1% odpovedalo “neviem”. Ostatných 63,4% 2
rozhodnutých respondentov rozdelilo svoje preferencie nasledovne (menovite v tabuľke uvádzame len tie strany, ktoré dosiahli preferencie na úrovni aspoň 1%):

Prepočet na kreslá v Národnej rade SR: HLAS-SD (45), SaS (25), SMER-SD (24), OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA (18), SME RODINA (15), Progresívne Slovensko (12), KDH (11).
2 Tento údaj NIE JE odhadom predpokladanej účasti na voľbách. Údaj udáva percento respondentov, ktorí zo zoznamu vybrali konkrétnu stranu.
3 V prieskume uvedená ako Aliancia – Szövetség (spoločná strana SMK-MKP, Most-Híd a Összefogás-Spolupatričnosť)
4 Žiadna zo strán zaradených do kategórie „iná strana“ nedosiahla v aktuálnom prieskume preferencie nad 1% (Maďarské fórum / Magyar Fórum 0,9%; KSS 0,4%; Naša vlasť 0,4%; Socialisti.sk 0,2%).

  Tlačová správa v PDF

Agentúra FOCUS je členom profesných združení