Volebné preferencie
politických strán

Jún 2024

Agentúra FOCUS pre TV Markíza uskutočnila v dňoch 5.6. – 12.6.2024 prieskum verejnej mienky formou osobných rozhovorov. Výberovú vzorku tvorilo 1025 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Respondentom bola položená nasledujúca otázka: “Predstavte si, prosím, že by sa parlamentné voľby na Slovensku konali na budúci víkend. Zúčastnili by ste sa ich? Ak áno, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?” 1

15,4% respondentov by nešlo voliť a 11,9% odpovedalo “neviem”. Ostatných 72,7%2 rozhodnutých respondentov rozdelilo svoje preferencie nasledovne:

Prepočet na kreslá v Národnej rade SR: SMER-SD (43), Progresívne Slovensko (38), HLAS-SD (25), Republika (13), KDH (11), SaS (11), Maďarská aliancia (9).
1 Respondentom bol predložený zoznam s názvami politických strán a hnutí a ich skratkami. Zoznam strán bol predkladaný v náhodnom poradí.
2 Tento údaj NIE JE odhadom predpokladanej účasti na voľbách. Údaj udáva percento respondentov, ktorí zo zoznamu vybrali konkrétnu stranu.

  Tlačová správa v PDF

Agentúra FOCUS je členom profesných združení