Volebné preferencie
politických strán

Január 2024

Agentúra FOCUS pre reláciu NA TELO uskutočnila v dňoch 16.1. – 23.1.2024 prieskum verejnej mienky formou osobných rozhovorov. Výberovú vzorku tvorilo 1015 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Respondentom bola položená nasledujúca otázka: “Predstavte si, prosím, že by sa parlamentné voľby na Slovensku konali na budúci víkend. Zúčastnili by ste sa ich? Ak áno, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?” 1

14,7% respondentov by nešlo voliť a 13,3% odpovedalo “neviem”. Ostatných 72,0%2 rozhodnutých respondentov rozdelilo svoje preferencie nasledovne:

Prepočet na kreslá v Národnej rade SR: SMER-SD (43), Progresívne Slovensko (38), HLAS-SD (35), KDH (12), SNS (11), SaS (11).
1 Respondentom bol predložený zoznam s názvami politických strán a hnutí a ich skratkami. Zoznam strán bol predkladaný v náhodnom poradí.
2 Tento údaj NIE JE odhadom predpokladanej účasti na voľbách. Údaj udáva percento respondentov, ktorí zo zoznamu vybrali konkrétnu stranu.
3 Ak by hnutie Slovensko kandidovalo v koalícii so stranami Kresťanská únia a Za ľudí, tak by na vstup do parlamentu potrebovalo minimálne 7,0%.

  Tlačová správa v PDF

Agentúra FOCUS je členom profesných združení