Volebné preferencie
politických strán

Február 2024

Agentúra FOCUS pre reláciu NA TELO uskutočnila v dňoch 14.2. – 21.2.2024 prieskum verejnej mienky formou osobných rozhovorov. Výberovú vzorku tvorilo 1025 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Respondentom bola položená nasledujúca otázka: “Predstavte si, prosím, že by sa parlamentné voľby na Slovensku konali na budúci víkend. Zúčastnili by ste sa ich? Ak áno, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?” ” 1

15,1% respondentov by nešlo voliť a 13,1% odpovedalo “neviem”. Ostatných 72,0%2 rozhodnutých respondentov rozdelilo svoje preferencie nasledovne:

Prepočet na kreslá v Národnej rade SR (ak by hnutie Slovensko kandidovalo v koalícii): SMER-SD (39), Progresívne Slovensko (35), HLAS-SD (32), SaS (12), KDH (11), SNS (11), Szövetség – Aliancia (10).
1 Respondentom bol predložený zoznam s názvami politických strán a hnutí a ich skratkami. Zoznam strán bol predkladaný v náhodnom poradí.
2 Tento údaj NIE JE odhadom predpokladanej účasti na voľbách. Údaj udáva percento respondentov, ktorí zo zoznamu vybrali konkrétnu stranu.

  Tlačová správa v PDF

Agentúra FOCUS je členom profesných združení