Volebné preferencie
politických strán

December 2022 II.

Agentúra FOCUS pre TV Markíza a Denník SME uskutočnila v dňoch 16.12. – 20.12.2022 prieskum verejnej mienky formou online dopytovania prostredníctvom riadeného online panelu. Výberovú vzorku tvorilo 1180 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.
Respondentom bola položená nasledujúca otázka: “Predstavte si, prosím, že by sa parlamentné voľby na Slovensku konali na budúci víkend. Zúčastnili by ste sa ich? Ak áno, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?” 1

11,1% respondentov by nešlo voliť a 18,1% odpovedalo “neviem”. Ostatných 70,8%2 rozhodnutých respondentov rozdelilo svoje preferencie nasledovne:

Prepočet na kreslá v Národnej rade SR: HLAS-SD (35), SMER-SD (30), Progresívne Slovensko (23), SME RODINA (15), OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA (14), REPUBLIKA (12), KDH (11), SaS (10).
1 Respondentom bol predložený zoznam s názvami politických strán a hnutí a ich skratkami. Zoznam strán bol predkladaný v náhodnom poradí.
2 Tento údaj NIE JE odhadom predpokladanej účasti na voľbách. Údaj udáva percento respondentov, ktorí zo zoznamu vybrali konkrétnu stranu.
3 Žiadna zo strán uvedených v kategórii „iná strana“ nedosiahla preferencie nad 1%. Strany menované v kategórii „iná strana“: ODS – Občianski demokrati Slovenska, Národná koalícia, Hnutie Občan Národ Spravodlivosť, Socialisti.sk, Slovenský patriot, Strana zelených.

  Tlačová správa v PDF

Agentúra FOCUS je členom profesných združení