Volebné preferencie
politických strán

Apríl 2021

Agentúra FOCUS pre reláciu NA TELO uskutočnila v dňoch 31.03. – 07.04.2021 prieskum
verejnej mienky formou osobných a video rozhovorov. Výberovú vzorku tvorilo 1001 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Respondentom bola položená nasledujúca otázka: “Predstavte si, prosím, že by sa parlamentné voľby na Slovensku konali na budúci víkend. Zúčastnili by ste sa ich? Ak áno, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?” 1

15,9% respondentov by nešlo voliť a 13,5% odpovedalo “neviem”. Ostatných 70,6% 2 rozhodnutých respondentov rozdelilo svoje preferencie nasledovne (menovite v tabuľke uvádzame len tie strany, ktoré dosiahli preferencie na úrovni aspoň 1%):

Prepočet na kreslá v Národnej rade SR: HLAS-SD (45), SaS (25), SMER-SD (24), OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA (18), SME RODINA (15), Progresívne Slovensko (12), KDH (11).
2 Tento údaj NIE JE odhadom predpokladanej účasti na voľbách. Údaj udáva percento respondentov, ktorí zo zoznamu vybrali konkrétnu stranu.
3 V prieskume uvedená ako Aliancia – Szövetség (spoločná strana SMK-MKP, Most-Híd a Összefogás-Spolupatričnosť)
4 Žiadna zo strán zaradených do kategórie „iná strana“ nedosiahla v aktuálnom prieskume preferencie nad 1% (Maďarské fórum / Magyar Fórum 0,9%; KSS 0,4%; Naša vlasť 0,4%; Socialisti.sk 0,2%).

  Tlačová správa v PDF

Agentúra FOCUS je členom profesných združení